عشق و علاقه به ناموس دیگران را چطور درمان کنم؟

متاسفانه از خانم متاهلی خوشم آمده است. از طرفی هم کسی که به ناموس مردم چشم دارد از شیعیان نیست. می خواهم مهر ایشان از دلم بیرون برود اما... باید چه کار کنم؟

از اینکه متوجه اشتباه خود شدید و در صدد جبران آن هستید جای خوشحالی دارد. دغدغه دینی شما و اینکه آخرت خود را مقدم بر دنیای فانی کرده‌اید جای تحسین دارد.
توجه کنید که شما بواسطه اینکه فرد مقابل را منطبق بر مختصات ذهنی خود تصور کرده‌اید دلداده‌اش شده‌اید و نه منطبق بر واقعیت. چون عشق سناریویی است که ذهن ما آن را به دلخواه و سلیقه خود کامل می‌کند.

بنابراین امید است با ممارست و تلاش و توجه به نکاتی که در زیر اشاره می‌شوند این روند را تغییر دهید:

۱. با گذشت زمان وابستگی شما بیشتر می‌شود، بنابراین ضروری است هر چه سریع‌تر اقدامات لازم را انجام دهید.

۲. به صورت کلی و با بیانی ساده، انسان با مواجه شدن با عوامل تحریک‌زا، نسبت به آن عوامل پاسخ‌هایی می‌دهد. مثلا مشاهده آب ، سبب می‌شود انسان به یاد تشنگی افتاده و یا احساس تشنگی در وی ایجاد شود. شما می‌توانید با قطع کردن تمامی راه‌هایی که به گونه‌ای سبب ایجاد یاد یا خاطره‌ای از آن شخص در شما می‌شود، نسبت به خاموش‌سازی این حالت به وجود آمده اقدام کنید. هیچ آثاری از ایشان را جلوی دید خود نداشته باشید. به عنوان مثال شماره تلفن، صفحات مجازی، عکس، فیلم و یا هر چیز دیگری که یاد او را در شما ایجاد می‌کند باید کنار گذاشته شوند. از برقراری هرگونه تماس با او خودداری کنید.

۳. با برنامه‌ریزی اوقات خالی و تنهایی خود را با فعالیت‌های متنوع و مفید مدیریت کنید تا جدایی از وی فشار کمتری به شما وارد کند. از تنهایی و بیکاری خودداری کنید، برای خود برنامه متنوع داشته باشید و از رویاپردازی نسبت به وی اجتناب کنید.

۴. معمولا اوایل شروع به کار حاوی لحظات بسیار وسوسه‌انگیزی خواهد بود. مانند معتادی که ترک کرده، مکان و زمان‌های مصرف در روزهای اولیه وسوسه‌انگیز بوده و ممکن است رفتاری مانند عصبانی شدن و تحریک‌پذیری و یا رفتن به طرف مصرف زیاد باشد. بنابراین، شما نیز باید با تغییر موقعیت فیزیکی و ایجاد عمدی مشغولیت برای خودتان و با آرام‌سازی ذهنی سعی کنید با این وسوسه‌ها مبارزه نمایید.

۵. هنگام هجوم افکار و تصاویر ایشان در ذهن، بدون پرورش و فکر کردن، مکان را ترک کرده و یا توجه و تمرکزتان را به چیزی جلب کنید. مثلا با قطع کردن افکار مشغول گفتگو با فردی دیگر شوید، با عجله آن مکان را ترک کنید، با روشن کردن تلویزیون سعی در تمرکز دیداری و شنیداری نسبت به نوع برنامه و حتی نوع لباس‌های مجریان و بازیگران و اسامی آن‌ها شوید.

۶. با افکار منفی و مأیوس‌کننده مبارزه کنید و پیش‌بینی منفی نسبت به آینده نداشته باشید.

۷. شاید هفته اول به دلیل درگیر شدن با افکار خودکار و خودآیند دچار نوعی استرس شوید، ولی به مرور زمان افکاری که عادت داشتند همیشه و همه‌جا بدون اراده شما وارد ذهنتان شوند و حالتان را بگیرند با تکنیک‌های شما از حالت خودکار و خودآیند خارج شده و افکار جدید جایگزین آن‌ها می‌شود. در هفته‌های دوم و سوم افکارتان یک‌دست شده و تعارضی احساس نخواهید کرد.

از خداوند بخواهید مهرخود و اولیائش را جایگزین چنین مهری در قلب شما قرار دهد. انابه کنید. توسل کنید .  با مدد گرفتن و توکل بر خدا و هدیه صلوات به حضرات معصوم علیهم السلام  و رعایت  مواردی که بیان شد، به لطف الهی، موفق خواهید شد.

کلمات کلیدی: 

facenama

نظرات