آیا سند روایتی که می فرماید هرکس تمکن مالي داشته باشد و ازدواج نکند از ما نيست صحیح است؟ منظور از این روایت چیست؟

اهمیت ازدواج

قال رسول الله ـ صلي الله عليه و آله ـ : النكاح سنتي فمن رغب عن سنتي فليس مني. پيامبر خدا ـ صلي الله عليه و آله ـ فرمود: ازدواج سنت و طريقه‌اي در زندگي من است، پس هر كس از اين طريقه روي‌ گرداند، از من نيست.

این حدیث هم در علم حديث و هم در علم فقه و نيز در برخي ديگر از علوم اسلامي مانند تفسير مورد توجه قرار گرفته است. توجه ويژه‌اي كه در علم حديث و علم فقه، به آن شده نشانه جايگاه مطلوب و مناسب آن در معارف اسلامي است لذا اصحاب حديث و روايت و عالمان حوزه فقاهت، اعم از شيعه و اهل سنت، آن را در موسوعه‌هاي عظيم روايي و فقهي گنجانيده‌اند، براي نمونه ، در نخستين جوامع حديثي شيعه، مانند: «الكافي»(۱) - كه يكي از كتب اربعه در فقه شيعه محسوب مي‌شود- و نيز در آثار فقهي محدثاني مانند شيخ صدوق(ره)، اين حديث آمده و مورد استناد قرار گرفته است.

البته مقصود این روایت کسی است که اصلا بنای بر ازدواج نداشته باشد و بخواهد مجرد بماند. اما اگر فعلا شرایط ازدواج را ندارید و ترس وقوع در حرام هم ندارید لازم نیست برای ازدواج عجله کنید.
هیچ گاه ازدواج به خاطر رسم و رسومات غلطی که به آن اضافه شده و گناهانی که همراه آن ممکن است انجام شود، ترک نمی شود. بلکه آن رسومات باید اصلاح شود و خرافات و گناهان از آن زدوده شود. اگر این چنین بود افراد متدین نباید ازدواج میکردند!

بنابراین تلاش کنید تا آنجا که در اختیار شما است مجلسی بدون گناه و آلودگی داشته باشید. مراسم ازدواج خود را در مناسبتی مذهبی قرار دهید و از مولودی خوان به جای گروه و .... دعوت کنید. همسر خود را نیز از خانواده ای مذهبی انتخاب کنید تا آنها نیز با شما همراه باشند.

پی نوشت:
۱. محمد بن يعقوب كليني، الكافي، ج۵، ص۳۲۹، كتاب النكاح، ح۵

کلمات کلیدی: 

facenama

نظرات