سر هر مساله ای عصبی میشم و سر فرزندانم فریاد میکشم، و بعد از این رفتارم پشیمان، چطور این عادت ناپسند را ترک کنم؟

سلام. خانمي هستم داراي دو فرزند يکي پسر کلاس دوم و دومي دختر سه سال و نيم و يکي هم تو راهي دارم که چند وقت ديگه به دنيا ميان خودم معلمم و اقام هم کارمند دولت هست، مشکلي دارم که اگر جواب بفرماييد ممنون ميشم اينکه من خيلي زود عصباني ميشم و جيغ ميکشم رو هر مسله اي، مثلا رو ننوشتن تکليف که پسرم نمي نويسه يا دخترم که يه کار بدي انجام بده يا يه کاري که مورد رضايتم از طرف شوهرم نباشه، خيلي زود هم پشيمان ميشم و حتي خود خوري ميکنم بخاطر اين رفتارام و گريه ميکنم ولي چه فايده، بارها تصميم به ترک اين رفتار ميگيرم و برنامه مي نويسم، ولي بعد از يک هفته نهايتا بر ميگردم سر خونه اولم، تورو خدا کمکم کني خسته شدم، دست خودم هم نيست، پسرم هم داره اذيت ميشه، البته الکي عصباني نميشم، خيلي رو اعصابم ميرن و دوست دارم وظيفه خودشون رو انجام بدن، از بي انضباطی متنفرم!!

سلام بر شما
بسيار متاسفيم که آستانه تحمل تان کاهش پيدا کرده از طرفي هم بسيار خوشحاليم که دنبال برنامه براي افزايش ظرفيت رواني هستيد.

براي بهتر شدن وضعيت تان به راهکارهاي زير توجه فرماييد:
۱- در هر وضعيت و شرايطي نبايد خودتان را مورد سرزنش قرار دهيد حتي اگر به قول معروف از کوره رفتيد با خود بگوييد سعي مي کنم دفعه بعد بهتر عمل کنم.
۲- نقاط مثبت و خوبي هاي خودتان را مخصوصا خوبي هايي که در حق خانواده کرده ايد را به ذهنتان بياوريد و از آن انرژي بگيرد.
۳- مسايل جسمي و هورموني باعث کاهش طاقت شما مي شود بنابراين با مصرف دارو و ويتامين هاي لازم مسايل را حل کنيد.
۴- زمان خواب و استراحت و تفريح براي خودتان به صورت منظم و منطقي در نظر بگيريد. مثلا يک ساعت براي خودتان بگذاريد و ورزش کنيد و سرگرمي هاي ديگري را انجام دهيد.
۵- سعي کنيد وقتي که در موقعيت تنش زا و استرس آور قرار مي گيريد با خودگويي مثبت و برداشت مثبت و تنفس عميق و آرامش عضلاني خودتان را آرام کنيد و درغير اين صورت سعي کنيد مکان را ترک کنيد.
۶- بعضي از برنامه هاي تربیتي و تذکرات و راهنمايي هاي لازم براي فرزندان را به همسرتان بسپاريد.
۷- احساس مسئوليت بيش از حد توان خود را نداشته باشيد.
۸- به جاي نمايش رفتار بيان احساس کنيد و از طرف مقابل تان (شوهر)در مورد رفتار غير قابل انتظار، محترمانه با آرامش  و برداشت مثبت  توضيح بخواهيد موفق باشيد.

facenama

نظرات