چطور ذهن را از خیالات گناه آلود خالی کنیم؟

خیال گناه

مردی متاهل هستم  که متاسفانه چند وقتی است ذهنم درگیر خانم متاهلی شده، هرچه استغفار می کنم از ذهنم بیرون بره فایده نداره!
چکار کنم به گناه آلوده نشم؟

حفظ ایمان مانند مراقبت از نهال برای رسیدن به ثمر بسیار پر رنج است.
برای رویارویی با خطورات نفسانی و شیطانی از راهكارهای زیر كمك بگیرید:

۱- حتی المقدور از مواجهه و رویارویی با ایشان اجتناب كنید.
۲- خودتان خیال پردازی ها را دامن نزنید ولی خیالات را مدیریت كنید. آمدن باران دست ما نیست ولی رفتن زیر سقف و استفاده از چتر دست ما است.

۳- از روش های پرت كردن حواس و توجه برگردانی كمك بگیرید:
زمزمه سوره ناس، محاسبات ریاضی مثلا ضرب دو عدد در هم، زمزمه شعر، آواز خواندن، تمركز اغراق آمیز بر امری مثلا ابری در آسمان.

۴- توجه به اجری معنوی مدیریت این افكار.
در روایتی پیامبر (ص) برای مهار این افكار اجر شهید را بیان كرده اند.
بله، مدیریت ذهن از این افكارسخت است اجرش هم زیاد است.

۵- ذكر قلبی و همراهی آن باز ذكر زبانی به طوری كه قلب دائما به یاد خدا و صفات او باشد و فرصتی ندهد كه شیطان وسوسه كند.
«إِنَّ الَّذینَ اتَّقَوْا إِذا مَسَّهُمْ طائِفٌ مِنَ الشَّیْطانِ تَذَكَّرُوا فَإِذا هُمْ مُبْصِرُونَ؛» (سوره اعراف آیه ۲۰۱)
«كسانی كه متقی و پرهیزكارند هر گاه برسد ایشان را وسوسه ای از شیطان هشیار و متذكر خدا می شوند، پس به واسطه تذكر دیده بصیرت ایشان بینا و از چنگ وساوس رها می گردد.»

۶- اگر با همسرتان مشكل یا كدورتی دارید آن را با گفتگو یا كمك از واسطه ای امین و مورد اعتماد هر دو، یا مشاوره حضوری حل كنید.
۷- برنامه محاسبه نفس و خودمدیریتی قوی داشته باشید. نماز انسان را از بدی ها حفظ می كند نمازتان را با طهارت ظاهر و باطن به جا آورید.

۸- كتاب آداب الصلاه امام خمینی را بگیرید روزی چند صفحه بخوانید.
نماز عرفانی، انسان را از بدی ها باز می دارد و بدی ها انسان را از نماز عرفانی و لذت مناجات.
 نماز با آدابش خودش می تواند مدیریت قوه خیال ما را به عهده بگیرد.

۹- خداوند و ائمه مقلب القلوب هستند از دعا و توسل و نذر برای مهار این افكار كمك بگیرید.
۱۰- اضطراب و وسواس و افسردگی می تواند به این افكار دامن بزند اگر گرفتار این اختلالات هستید درمان را برای مدیریت ذهن و زندگی خود جدی بگیرید.

۱۱- با پر کردن وقت خود، فکرتان را از آزاد ماندن و فکر منفی کنترل نمایید.
اميرالمؤمنين عليه السلام مى‏ فرمايند:
النَّفْسُ انْ لَمْ تَشْغَلْهُ شَغَلَكَ. (غرر الحکم، حدیث ۸۵۵۶)
يعنى: اگر تو نفس را به كارى مشغول نكنى، او تو را به خودش مشغول مى ‏كند.
هميشه بايد يك كارى داشته باشد كه ذهن را متمركز كند و وادار به آن كار نمايد و الّا اگر شما به او كار نداشته باشيد، او شما را به آنچه كه دلش مى‏ خواهد وادار مى‏ كند و آن وقت است كه دريچه خيال به روى انسان باز مى‏ شود؛ در رختخواب فكر مى‏ كند، در بازار فكر مى‏ كند، همين‏طور خيال خيال خيال، و همين خيالات است كه انسان را به هزاران نوع گناه مى‏ كشاند. اما برعكس، وقتى كه انسان يك كار و يك شغل دارد، آن كار و شغل، او را به سوى خود مى‏ كشد و جذب مى‏ كند و به او مجال براى فكر و خيال باطل نمى‏ دهد.

۱۲-  نتیجه این که، با توکل بر خدا و توسل به ائمه اطهار (ع) می توان بر هر مشکلی – چه روحی و چه جسمی – پیروز شد و افکار شیطانی در مورد گناهی را کنترل کرده و به مرور زمان از ذهن پاک کرد و این هم صبر و استقامت می خواهد؛ اما این توکل و توسل باید همراه با انجام یک سری اعمالی باشد که ذکر شد.

facenama

نظرات