چرا حضرت زهرا نزد ابوبکر رفت و ماجرای کوچه چه بود؟


در منابع شيعه و اهل سنت نقل شده است كه حضرت زهرا سلام الله عليها جهت مطالبه‌ي فدك، نزد ابو بكر رفت و پس از گفتگو و اقامه‌ي شاهدان، ابو بكر نامه‌ي را براي عاملش در فدك جهت برگشت آن براي حضرت زهرا سلام الله عليها نوشت؛ اما عمر آن را از حضرت زهرا سلام الله عليها گرفت و پاره كرد.

 روايات فريقين در گزارش اصل اين ماجرا (يعني پاره شدن سند به دست عمر) موافق هستند هر چند در برخی جزئیات با هم اختلافاتی دارند.(۱)

در کتاب اختصاص شیخ مفید از عبدالله سنان از امام صادق (ع) روایت می­کند:
ابوبکر در رد فدک برای زهرا نامه نوشت. زهرا در حالی که نوشته را در دست داشت، عمر در راه به او رسید، گفت: دختر محمد! این نوشته چیست؟ حضرت فرمود: این نوشته ای است که ابوبکر در رد فدک برایم نوشته است. عمر گفت: بده به من. زهرا(س) حاضر نشد نوشته را به او بدهد. در این هنگام عمر لگدی به زهرا(ع) که فرزند پسری به نام محسن در شکم داشت، کوبید. در اثر این ضربه زهرا (س) محسن را سقط کرد. سپس عمر او را سیلی زد. گویی هم اکنون به گوشواره های گوشش می نگرم که در اثر آن سیلی شکست. سپس نوشته را برداشت و پاره کرد. زهرا (س) به خانه رفت و هفتاد و پنج روز بر اثر آن ضربت مریض بود تا شهید شد. (۲)
 

پی نوشتها:

(۱). الحلبي، علي بن برهان الدين _متوفاى۱۰۴۴ ق_، السيرة الحلبية في سيرة الأمين المأمون، ج ۳، ص ۴۸۸، ناشر: دار المعرفة - بيروت – ۱۴۰۰. الطبرسي، أبي منصور أحمد بن علي بن أبي طالب _متوفاى ۵۴۸ ق_، الاحتجاج، ج ۱، ص ۱۲۲، تحقيق: تعليق وملاحظات: السيد محمد باقر الخرسان، ناشر: دار النعمان للطباعة والنشر - النجف الأشرف، ۱۳۸۶ - ۱۹۶۶ م.

(۲). الاختصاص شیخ مفید، ص ۱۸۵

کلمات کلیدی: 

facenama

دیدگاه‌ها

قبول کنید که دقیق نمیدانیم

قبول کنید که دقیق نمیدانیم کودک از لگد عمر در کوچه سقط شد-کاش درآن کوچه مرا میزدند- یا در زمان آتش زدن درب خانه-گل طاقت بین در و دیوار ندارد- دست کبود شد پهلو شکست یا ...
لابد میگویید همه موارد اما جمع همه اینها سخت است

تصویر پاسخگوی تاریخی

آنچه از مجموع گزارشات تاریخی

آنچه از مجموع گزارشات تاریخی شیعه و سنی بدست می آید این است که اصل اهانت و جسارت به پاره تن رسول الله حضرت فاطمه(سلام الله علیها) توسط شخص عمر بن خطاب و سقط فرزند در شکم آن حضرت،امری مسلم و قطعی است و این لکه ننگ هیچگاه از دامان این به اصطلاح صحابی پاک نخواهد شد.هر چند در مورد محل سقط و کشته شدن این نوزاد اختلاف باشد.

نظرات