آیا می توان گفت پیامبر عارفی بوده و قرآن نتیجه تجربیات درونی اوست، نه سخنان خدا؟

 

در عصری که عصر انفجار اطلاعات نامیده شده و هر کسی به راحتی می تواند هر سخنی را منتشر کند، توجه کردن به هر سخنی شایسته نیست. خصوصا سخنانی که بدون هر گونه دلیل و برهانی ارائه می شود. و شایسته است انسان گوش خود را در اختیار هر مدعی ای قرار ندهد.

با این حال و اینکه این سخنان بدون دلیل و صرفا ذوقی گفته می شود، نکات و ادله ای برای نشان دادن بطلان آن ارائه می کنیم.

نکته اول این است که منظور از تجربه درونی چیست و چه چیزی از عرفان اراده شده است؟ اگر منظور این است که عارفان افراد متوهمی هستند که دچار تخیلاتی می شود و اباطیلی سر هم می کنند، می توان از عرفانی بودن یک سخن، عدم ارتباط آن به خدا را نتیجه گرفت. اما اگر عرفان یعنی به کار گرفتن قلب به عنوان یک ابزار اداراکی و عارف کسی که است که فراتر از حواس ظاهری و عقل می رود و با صیقل دادن روح خود می تواند حقایقی از عالم معنا کشف کند، پس حقیقتی باید وجود داشته باشد و هنر عارف این است که فراتر از ظواهر مادی، آن حقیقت  را می فهمد.

با این حساب تجربه عارفانه هرگز به معنای عدم ارتباط با خدای متعال نیست. و عارف نیز مطالب خود را از جایی دریافت می کند. و البته فرق عرفا با رسول الله (ص) اینجاست که به تعبیر عرفا، وحی:کشف تام محمدی (ص) است و رسول الله (ص) به دلیل عصمت خود، در دریافت معانی باطنی دچار هیچ گونه اشتباهی نمی شود. از همین رو عرفا، وحی را معیار تشخیص کشفیات رحمانی خود از کشفیات شیطانی در نظر می گیرند.

بنابراین کسی که فهم درستی از عرفان داشته باشد، هرگز عارفانه بودن سخنان پیامبر (ص) را به معنای عدم ارتباط آن به خدا نمی فهمد. و ظاهرا عده ای می خواهند انکار وحی را با الفاظ آراسته شده انجام دهند تا همان اول با واکنش منفی مواجه نشوند.

نکته بعدی آن است که ادله متعددی نشان می دهد وحی یک رابطه دو طرفه بوده است.

مثلا در مواقعی پیامبر (ص) منتظر دریافت وحی می بوده است.

قَدْ نَرى‏ تَقَلُّبَ وَجْهِكَ فِي السَّماءِ (۱۴۴ بقره) نگاه‏هاى انتظارآميز تو را به سوى آسمان (براى تعيين قبله نهايى) مى‏بينيم.

این انتظار نشان دهنده طرف دوم ارتباط است که اگر آن نباشد، پیامبر (ص) سخنی برای گفتن ندارد.

دلیل بعدی این است که ظاهر قرآن معجزه است و کسی نتوانسته کلامی در آن حد ارائه کند و حتی سخنان پیامبر (ص)  در مواقعی  که مشغول تلاوت وحی نبوده اند، تفاوتی جدی با کلام وحی داشته است.

دلیل بعدی آیات متعددی که ظواهر آن نشان می دهد، پیامبر (ص) در وحی دریافت کننده کلام است:

 وَ لا تَعْجَلْ بِالْقُرْآنِ مِنْ قَبْلِ أَنْ يُقْضى‏ إِلَيْكَ وَحْيُهُ وَ قُلْ رَبِّ زِدْني‏ عِلْماً (۱۱۴ طه) پس نسبت به (تلاوت) قرآن عجله مكن، پيش از آنكه وحى آن بر تو تمام شود و بگو: «پروردگارا! علم مرا افزون كن!»

بنابراین اگر کسی می خواهد بگوید که وحی یک تجربه درونی بدون طرف مقابل بوده، باید تمام این آیات را غلط بخواند.

و در نهایت باید توجه کرد که این ادعاها اگر بخواهد بدون فریبکاری ارائه شود، انکار قرآن و غلط خواندن آن است. نه ارائه توضیح متفاوتی درباره چگونی شکل یافت و تحقق یافتن قرآن.

کلمات کلیدی: 

facenama

دیدگاه‌ها

عالي بود

عالي بود

ناراحتی پاسخ دهنده از این

ناراحتی پاسخ دهنده از این سئوال توی پاسخش کاملا مشهوده.
متاسفانه ما مسلمونا خیلی تاکید می کنیم که اهل بحث و مجادله و گفتگو و تبادل نظر منطقی هستیم ولی در عمل مثل همه مذاهب دیگه سایه سنگین تعصب زیاد بر اعتقاداتمون خودش رو همیشه نشون میده.
شاید این تعصب از جهاتی لازم باشه ولی دیگه ادعای اهل بحث و گفتگو بودن یک تظاهر خواهد بود

تصویر soalcity

سلام

سلام
ضمن تشکر از توجه شما
اگر ناراحتی هم باشد، ناراحتی از سخن باطل اصلا بد نیست. و نمی دانیم شما از کجا مخالفت با گفت و گو را برداشت نموده اید.

ناراحتی کجا بود که ما ندیدیم

ناراحتی کجا بود که ما ندیدیم آقا ناشناس شما یک سوال جواب بده؟کدام شریعت و مکتب را دیدی که بنیانگذارش ۱۴۰۰ سال قبل به ملکوت عروج کرده باشد با چند ملیارد شیطان تا دندان مسلح و رنگارنگ بر علیه او عقاید قد علم کرده باشند ولی هر روز تازگی و طراوتش و پیروانش بیشتر و بیشتر بشود
یک اصل و فلسفه رو کنید که الان منسوخ نشده باشد ولی قرآن انگار دیشب نازل شده کسی که این کتاب و رسولش را منکر است جان برادر هر پنج کتاب آسمانی را انکار میکند
دینی نشان بده که یک ماه گرسنگی و تشنگی بکشند و روح را صقیل بدهد و عیدش به هم تبریک بگویند
عزیز آن دوران معلقات سبع که در کعبه آویزان بود سرآمد سخنوری بود ولی همه نویسندگانش تا قرآن را شنیدند" فالقی السحره سجدا قالوا امنا" شدند!
لازم نیست در قران تبدبر کنید یا در اسلام به مقالات همان کسانی که سوال فوق مطرح کردند سری بزنید تازه می بینی دوران جنین و تکامل را با اشعه ایکس و دم دستگاههای امروزی کشف کرده و مسلمان شده اند
سوال خوب است اما نه برای پز دادند که چه سوال قشنگ و کوبنده ای بود!
خواهشمندم از کسی نپرسید که با تعصب و نگرانی جواب بدهد آرام به خود قرآن رجوع کنید یک دوره کامل قرآن را با قرآن تفسیر و معنی کرده و بخوانید اگر کمی کاستی یافتی ما گمراهان را هم بیدار کنید
عشقت رسد به فریاد گر خود بسان حافظ قرآن زبر بخوانی در چهارده روایت
شاد باشید

سلام

سلام
ما به راحتی میتونیم بفهمیم که این قران
از جانب خداوند است
اگه شما به ایه ۱۴ سوره مومنون مراجعه کنید میبینید که توضیح مفصلی در مورد
جنین انسان داده شده یا در قسمتی دیگر از قران اشاره به گرد بودن و چرخش زمین داشته یا در سوره حدید اشاره به بخار شدن اب و مواد مذاب شده است
به نظر شما مردم ۱۴۰۰ سال پیش همچین علمی داشتند؟

نظرات