هرچی فکر میکنم نمی توانم بفهمم چه کار بدی کردم؟

قرآن

دانشجوی رشته پزشکی هستم و ترم قبل شاگرد دوم بودم این ترم زمان امتحانات وقتی گفتم خدایا کمکم کن و شروع کردم به درس خواندن، وقتی قرآن را باز کردم آیه‌ای که حضرت موسی(ع) میگوید غذای چاشته ما را بیاور و من حواسم پرت شد وماهی بریان به سمت دریا رفت و راه رو اشتباه آمدیم! یا آیه‌ای که آنان که قرآن را جزء جزء و پاره پاره کردند! و جالب اینکه با همه تلاشم و خوب جواب دادن سر امتحان نمراتم به طرز غیر قابل باور کردنی کم شد. نمی دانم فقط میدانم خدا از دستم ناراحته چی کار کنم؟ من همان موقع که پزشکی قبول شدم گفتم خدایا درس میخوانم تا دکتر خوبی باشم ولی حالا وقتی میخواهم کمک کند میگوید آخرت بهتر از مال و فرزند و زینت دنیاست! هرچی فکر میکنم نمی توانم بفهمم چه کار بدی کردم؟

 

باعرض سلام و تشکر
ضمن ارج نهادن به روحیه معنوی و قرآنی شما که نقش بسیار زیادی در پیشرفت تحصیلی دارد، خدمت شما عرض کنم مشخص نیست شما وقتی که به خدا توکل کرده اید دلیل بر باز کردن قرآن چیست؟ نکته دیگر علم تفسیر یک علم بسیار دشواری است و همانطور که شما در علم و دانش تخصصی خودتان می توانید تا حدی اظهار نظر کنید و اگر فردی غیر متخصص بخواهد نظر بدهد به ایشان تذکر می دهید، قرآن هم کتاب آسمانی و معجزه ای است برای بشر که دارای لایه های بسیار زیادی است حتی ترجمه و شناخت مفاهیم آن هم کار بسیار دشواری است بنابراین شما سعی کنید از تفسیر شخصی و برداشت شخصی از این معجزه الهی پرهیز کنید.
نکته دیگر اینکه نگرانی از ناراحتی خدا و این حالات روحی که شما در حال حاضر به آن مبتلا شده اید ریشه در وسواس و اضطراب شما دارد و احتمالا اگر تاریخچه زندگی خود را ورق بزنید رد پای وسواس در خود یا خانواده درجه یک خود خواهید دید. البته این افکار باعث به وجود آمدن اضطراب و وسواس فکری شده و در نهایت موجب کاهش تمرکز می شود. پس شما باید با توکل بر خدا و فعالیت های مانند ورزش و تحرکات بدنی و شناسایی افکار مخرب و وسواس گونه و حذف آن از ذهن به صورت منطقی وارد فضای درسی شوید و از برداشت های شخصی آیات و روایات پرهیز کنید موفق باشید.

facenama

نظرات