آیا احترام به شوهر، سبب سوء استفاده او می شود؟

محبت زن و شوهر

دختری ۲۱ ساله هستم و مدتی است ازدواج کرده‌ام. پدرم خیلی بهانه می‌گیرد و دعوایم می‌کند که مثلا چرا وقتی شوهرم به منزلمان می‌آید تحویلش می‌گیرم و یا آقا می‌گویم. و دلیلشان این است که بعدا شوهرم سوء استفاده می‌کند. من واقعا نمی دانم چه باید بکنم و چگونه رفتار کنم و صدایش کنم. صمیمیت تا چه حد مناسب است. با توجه به این که من جلوی پدرم، نوع رفتارم با شوهرم خیلی صمیمی نیست.

بسمه‌تعالی
خدمت شما خواهر محترم سلام عرض می‌كنم و ضمن تبریك این پیوند مبارك و تشكر از اعتماد شما، توجهتان را به مطالب آتی جلب می‌كنم:

۱- بنابر دستاوردهای علمی( روانشناسی اجتماعی و بالینی)، برخوردهای نخستین، بیشترین تاثیر گذاری را ادراك و برداشت یك قرد از شخصیت و منش شخص مقابل ایفا می‌كند.
۲- یك بنا زمانی قوام خواهد داشت كه پایه‌های آن از استحكام لازم برخوردار باشد. از آنجا كه ازدواج هم یك بناست لكن بنایی عاطفی و ارتباطی، ستون آن را محبت و احترام تشكیل می‌دهد.

بر پایه این دو اصل و دیگر اصول مشابه، خواسته پدر محترم شما، خواسته‌ای غیر منطقی و بر خلاف دوراندیشی است.


در دوره عقد پایه‌های یك زندگی چند ده ساله پایه‌ریزی می‌شود، هر چقدر كه در این دوره چالش و یا رفتارهای سرد وجود داشته باشد، آینده ازدواج در معرض آسیبهای جدی تری خواهد بود و هر اندازه در این دوره، محبت، اعتماد، احترام و صمیمیت وجود داشته باشد، آینده ازدواج بیمه خواهد شد. چرا كه همانطور كه گفته شد ذهنیت افراد از یكدیگر در برخوردهای نخستین صورت می‌گیرد و ذهنیت شما زوج محترم نیز از یكدیگر در دوره عقد شكل می‌گیرد. شما با رفتارهای سرد نباید اجازه دهید ذهنیت همسرتان نسبت به شما منفی شود و احساس كنند كه نسبت به ایشان و یا ازدواج میل و رغبتی ندارید. شما لازم است با رفتار خود به ایشان اثبات نمایید كه به ایشان علاقمند هستید و احترام ویژه‌ و منحصر به فردی برای وی قائلید. مثلا یا كنار ایشان بنشینید و یا به بهانه اینكه از پدرم خجالت میكشم كنار شما بنشینم، به او اطمینان دهید كه میل باطنی شما نشستن در كنار ایشان است.


بر این مبنا یكی از راههای عملی برای اثبات چنین ذهنیتی، نوع صدا كردن همسرتان است. اگر ایشان را با اكرام و احترام صدا كنید، ذهنیت وی نسبت به شما مثبت‌تر خواهد شد.
بنابراین این برداشت كه اگر در دوره عقد وفق خواسته همسر عمل كنید باعث سوء استفاده وی میشود، برداشتی خطا و مخالف تجارب ارتباطی و روانشناختی است. این محبت و احترام است كه دل طرف مقابل را نرم می‌كند و وی را اسیر و شیفته همسر خود می‌كند. زمختی زن در مقابل مرد وی را نسبت به زن خود دچار دلسردی خواهد كرد.
پس مطمئن باشید نه تنها با احترام و همراهی با همسر خود و اینكه او را در تصمیماتش همراهی كنید، ضرری برای شما ندارد بلكه بالعكس ضرورت دارد كه حتما این كار را كنید. و اگر از این كار خودداری كنید احتمال اینكه در آینده با چالش مواجه شوید، احتمالی جدی است.
بر مبنای این نكات لازم است یا خود حضرتعالی و یا دیگر اعضای خانواده و یا افراد موجهی چون روحانی محل، مشاور و...، پدر را با گفتگو و همچنین ارائه نمونه‌های عینی، از این برداشت غلط خود، باز بدارند.

از درگاه خداوند مهربان برای شماارزوی توفیق روزافزون دارم.

facenama

نظرات