حکم حقوقی که کسی با تقلب مدرک گرفته و استخدام شده است؟

تقلب

 اگر شخصی در طول دوران دانشگاه یکی از درس هایش را با تقلب پاس کند و بعد مدرک بگیرد و با آن مدرک به سر کار برود حقوقش چه حکمی دارد؟ و اگر حلال نباشد راهی برای حلال کردن آن وجود دارد؟

پاسخ: تقلب كردن و نمره قبولی گرفتن گرچه كار حرام وغیر جائزی است، ولی اگر كسی تقلب كرد و قبول شد و بعد با این نمره قبولی در كاری و شغلی استخدام شد و قرار داد كار كردن با شركت یا با دولت بست، حقوقی كه می گیرد اشكالی ندارد، چون این حقوق تابع قراردادی است كه بسته شده است. كارفرما می توانست با او قرارداد نبندد و حالا كه قرارداد بسته و شخص بر اساس قرارداد عمل می نماید، مزدی كه می گیرد حلال است.[۱]

تقلب حرام است ولی اگر تخصص و مهارت لازم را برای کاری که برای آن استخدام شده دارد و مقررات استخدام رعایت شده ، استخدام و دریافت حقوق اشکال ندارد.[۲]

 

۱. آیت الله فاضل،‌ جامع المسائل،‌ ج ۱، س ۲۱۹۳ به بعد؛ آیت الله مكارم، استفتائات جدید، ج ۱، س ۱۶۰۸.

۲. آیت الله خامنه‌ای، پاسخ سؤالهای مورد ابتلا شماره ۷۹.  وامام خمینی، استفتائات، ص ۴۶ ؛ ‌آیت الله صافی، جامع الاحکام،ج۲ ، ص ۱۱۰، س۱۵۳۱.و آیت الله بهجت ،استفتاات ، ج۳ ،   ، س ۴۱۳۷ و ۴۱۵۱ و آیت الله صانعی ، مجمع المسایل ، ج۱ ، س۱۰۲۷ .

facenama

دیدگاه‌ها

این مزد حاصل همان مدرک است

این مزد حاصل همان مدرک است وآن مدرک تحصیلی حاصل آن تقلب است
چطور این مزد حرام نیست؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
همانطور که مشخص است ، مراجع محترم بین مدرکی که با تقلب بدست آمده وقراردادی که برای کار بسته می شو دتفکیک قائل شده اند. وآنچه مهم می دانند، کار کردن براساس توافق وقرارداد است.
ما مکلف به انجام احکام استنباط شده توسط مرجع خود هستیم.

پاسخ آیت الله صانعی به این

پاسخ آیت الله صانعی به این سؤال به شرح زیر است: گرفتن نمره و رسیدن به پست بالا، با تقلّب حرام و اجرت مأخوذه بر این مدرک هم حرام است. مجمع المسائل،صفحه ۳۱۵ و ۳۱۶ س۱۰۲۷ تاریخ ۱۹/۱/۷۱

با عرض سلام و خسته نباشید

با عرض سلام و خسته نباشید
در بعضی ( یا حتی خیلی ) از موسسات و شرکتها، مقدار معدل به عنوان یکی از شرایط شخص جویای کار مطرح است و چه بسا طبق این معیار (همراه با معیارهای دیگر) افراد را اولویت بندی میکنند. همچنین معدل لیسانس بر رتبه کنکور ارشد و به تبع آن، انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی تاثیر دارد و علاوه بر اینکه ممکن است شخص متقلب جای فرد با صلاحیت بیشتر را بگیرد، باز هم مدرک کارشناسی ارشد تحت تاثیر تقلب های دوران کارشناسی قرار گرفته و مسئله معدل کارشناسی ارشد به عنوان یکی از شرایط شخص جویای کار که در بالا اشاره شد باز هم مطرح میشود.
پاسخ چیست؟

مرجع تقلید: آقای مکارم شیرازی

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام

با سلام و احترام

هر گونه تقلب در امتحانات شرعاً حرام است، و اگر کسی در امتحان ورودی دانشگاه و مانند آن تقلب کرده ولی بعدا مراحل تحصیلی و شغلی را بدون تقلب گذرانیده می تواند از مدرک تحصیلی خود و مزایای مترتب بر آن استفاده کند، مشروط بر این که از کار خود جدا توبه کرده و هرگز سراغ چنین کارهایی نرود و با اعمال نیک آینده گذشته را جبران کند.

همیشه موفق باشید
دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی / بخش استفتائات/کد رهگیری: ۱۵_۰۶_۰۸_۹۲

سلام خسته نباشید

سلام خسته نباشید
از زحمت شما تشکر میکنم

اگر کسی در امتحان ورودی

اگر کسی در امتحان ورودی دانشگاه و مانند آن تقلب کرده ولی بعدا مراحل تحصیلی و شغلی را بدون تقلب گذرانیده می تواند از مدرک تحصیلی خود و مزایای مترتب بر آن استفاده کند؟ بااین که از کار خود جدا توبه کرده و هرگز سراغ چنین کارهایی نمیرود با اینکه شرایطش وجود داشته؟و اگر در طی سالهای تحصیلش از مزایایی مثل بن و هدیه برخوردار بوده انها را باید برگرداند؟
مرجع:ایت الله خامنه ای

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام

با سلام و احترام
تقلب حرام است ولى اگر شخصى که تقلب کرده است تخصص و مهارت لازم را براى کارى که براى آن استخدام شده دارد و مقررات استخدام رعايت شده، استخدام و دريافت حقوق اشکال ندارد.۱

۱. استفتاء از دفتر مقام معظم رهبری، شماره استفتاء: ۴۳۷۵۹۵

اگر کسی در رزومه ی خود چیزی

اگر کسی در رزومه ی خود چیزی را درج کند که راست نیست ولی بدون توجه و طبق حرف دیگری این کار را انجام دهد و همچنین سابقه ی آن کار رادر محل دیگری داشته باشد و بعد متوجه اشتباه خود شود و توبه کند درآمد حاصل از کارش حرام است؟ آیت الله بهجت

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
مرجع تقلید زنده شما کیست؟

سلام

سلام
میشه لطفا دیدگاه آیت الله خامنه ای، آیت الله نوری همدانی و آیت الله جوادی آملی را بفرمایید؟

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
بر طبق نظر این بزرگواران ،
اگر اطلاعات صحیح در استخدام شخص تاثیر مستقیم دارد به گونه ای که اگر مشخص شود که این روزمه این گونه نبوده ، استخدام طرف لغو می شود ، ماندن شخص در این جایگاه شرعا جایز نیست و حقوقی هم که می گیرد اشکال شرعی دارد .
اما اگر مسئولین استخدام اگر اصل رزومه کاری را بدانند ، باز هم شخص را لایق این منصب می دانند ، ادامه کار او اشکال شرعی ندارد .هر چند برای دروغ اولیه ای که گفته باید توبه کند .

سلام

سلام
اگر کسی نخواهد از چیزی که مربوط به اوست(مثلا مقدار سرمایه اش،یا صفحات مجازی شخصی اش، دفترچه خاطراتش و از این قبیل) آگاه شویم ولی ما نسبت به آن آگاهی پیدا کنیم بدون آنکه چیزی به او یا شخص دیگری بگوئیم این کار از نظر شرعی اشکال دارد؟

تصویر سید پاسخگو

با سلام

با سلام
اگر این کار با تجسس درکارهای شخصی او بدون رضایتش باشد حرام است.
موفق باشید.

با سلام با عرض پوزش به خاطر

با سلام با عرض پوزش به خاطر طولانی بودن متن لطفا با دقت بخوانید
من در کلاسهای فنی و حرفه ای شرکت کردم . طبق مقررات برای دادن مدرک، آزمون عملی و کتبی نیاز است. من آزمون کتبی که به صورت سراسری است را قبول شدم. آزمون عملی را خود مدرس برگزار می کند و نظارت آن چنانی نداشت و مدرس چه سوال عملی را درست انجام میدادیم یا نه بر اساس نمره کتبی نمره عملی را هم قرار می داد و خیلی به امتحان عملی توجهی نداشت و ملاک نمره برایش نمره کتبی بود و از روی آن نمره عملی را هم میداد و مدرک طبق آن تحویل داده می شد (در حالی که طبق مقررات آزمون عملی مهم تر است). من یک کلاس دیگر هم در فنی حرفه ای شرکت کردم که که همین استاد مدرس آن بود و در این حرفه دیگر هم طبق آزمون قبلی من در آزمون کتبی قبول شدم. اما برای آزمون عملی در آزمون شرکت نکردم چند روز بعد که برای دوره دیگری به آنجا رفته بودم مدرس به من گفت که چرا آزمون کتبی نیامدی من هم با خنده گفتم نمره کتبی من بالا بود (قصد من این بود با توجه به این که نمره آزمون کتبی برای ایشان مهم است و تقریبا طبق همان نمره کل را می دادند (پس آزمون دادن مهم جبوه نمی کرد) یا بدون آزمون نمره مرا بدهند یا در آزمون عملی بعدی شرکت کنم)، ایشان هم گفتن که شما دانشجوی قوی بودید و نمره عملی شما را خودم می دهم و نمره بالایی هم دادند و مدرکم را گرفتم. (با توجه به اطلاعی که کسب کردم در این آزمون هم ایشان طبق نمرات کتبی نمره عملی را داده بودن و از دانشجویان دوره های بعدی هم سوال کردم آنها گفتند روش این مدرس همین است).یادگیری ما از این دوره با توجه به دلایل مختلف هم خیلی زیاد نبود . حال با توجه به اینکه من هیچ تقلبی انجام ندادم فقط روش آن مدرس طبق مطالبی بود که نوشتم و من با روش ایشان مدرک گرفتم . ۲ سوال داشتم:
۱-آیا مدرکی که من گرفتم اشکال دارد؟
۲-من از امتیاز این مدرک استفاده کردم و در آزمون استخدامی قبول شدم که اگر این مدارک نبود کس دیگری قبول میشد آیا من حق آن فرد را ضایع کرده ام؟(در این کار عملا از مطالب این کلاسها استفاده خاصی نمی شود فقط داشتن مدرک امتیلز بود)
۳- تکلیف حرام و حلال بودن درامد چه میشود اگز حق آن فرد ضایع شده است؟
مقلد آیت الله خامنه ای

تصویر سید پاسخگو

با سلام

با سلام
۱-اگر مدرک را طبق قوانین آموزشگاه دریافت کرده اید و تقلبی صورت نگرفته است، استفاده از مدرک دریافتی اشکال ندارد.
۲- اگر برای استخدام داشتن مدرک فوق امتیاز بوده است و شما آن مدرک را داشته اید استفاده از آن در استخدام اشکال ندارد.
۳- چنانچه طبق قوانین مدرک را گرفته اید و طبق قوانین استخدام شده اید دریافت حقوق اشکال ندارد.
موفق باشید.

۱-من در متن سوال اشاره کردم

۱-من در متن سوال اشاره کردم که قانون آموزشگاه می گوید ۲ امتحان گرفته شود کتبی و عملی و نمره نهایی به دست آید. من کتبی را قبول شدم اما در عملی شرکت نکردم (میخواستم اگر نمره عملی را ندادند دوره بعدی در امتحان شرکت کنم)اما استاد ممتحن که مدرس آن دوره هم ایشان بودند نمره مرا دادند. البته اگر امتحان هم شرکت میکردم مثل سایرین که آنها را قبول کرده بود احتمال ۹۹ درصد من را هم قبول میکرد (در واقع طبق روش ایشان شرکت در امتحان عملی بی فایده است چون یا با غلط جواب دادن هم نمره می دهند یا انتخاب سوال را به ما واگذار می کنند و یا با کمک ایشان سوال را حل میکردیم و... و برخی را هم بدون امتحان نمره را می دهند) . حال با توجه به اینکه قانون از طرف ممتحن و مدرس رعایت نشده است نه من آیا مدرک من مشکل دارد؟
۲. اگرد در سوال ۱ مدرک اشکال دارد و من با امتیاز این مدرک از چند نفر پیشی بگیرم و کار را تصاحب کنم آیا حق آنها را ضایع کرده ام؟ و به جز ضایع کردن حق آنها آیا حقوق حرام است؟
لطفا جواب کلی ندهید و با توجه به شرایط توضیح داده شده پاسخ دهید
با تشکر
من مقلد آیت الله خامنه ای هستم

تصویر سید پاسخگو

با سلام

با سلام
اگر استادهم اشتباهی می کرد شما نباید از خدا خواسته عمل می کردید. شما هم باید مانند سایرین امتحان می دادید و نتیجه می گرفتید.
به هر حال اگر در این کار تخصص داشته باشید حقوق دریافتی شما اشکال ندارد. و درآمدتان حلال است.
موفق باشید.

http://www.leader.ir/fa/book/122?sn=20334
سوال۳۱۷

باسلام و احترام

باسلام و احترام
اگر کارمندی مدرک بخرد و به اداره خود ارائه دهد آیا حقوقی که افزایش پیدا میکند و پستی که به تبع آن ارتقا پیدا میکند حلال است؟
لازم به ذکر است که صلاحیت علمی و تجربی آن پست را هم دارد.

مرجع آیت الله خامنه ای

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

سلام

تشکر از ارتباط شما

اصل خرید مدرک خلاف مقررات و شرع است و حرام است و در مورد حقوق دریافتی هم : اگر صلاحیت علمی و تجربی آن پست را هم دارد آن مقدار از حقوقی را که به خاطر این مدرک جعلی به او میدهند حرام است وباید برگرداند.

اگر کسی مثلا کتابی را بدزدد و

اگر کسی مثلا کتابی را بدزدد و از آن علمی بدست آورد و از علم بدست آمده پولی بدست آورد آیا آن پول حرام است یا اینکه از طریق آموزش ان علم پولی بدست آورد چطور باز آن پول حرام است؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

سلام

درآمدش حلال است ولی باید غصبی را که انجام داده جبران کند.

سلام

سلام
خسته نباشید یه سوال داشتم از خدمتتون اینکه بنده مدت چندین سال در یک اداره دولتی با مدرک فوق دیپلم کار میکنم و چند سال پیش در حین کار موفق شدم مدرک لیسانس خود را بگیرم اما در حین تحصیلات لیسانس در چند واحد درسی از سر طمع نمره بیشتر یا ترس تقلب کرده ام(گمان من این است که نمره قبولی در امتحانات را بدون آن تقلب ها میتوانستم کسب کنم و یا نهایت امر این کار رادرترم بعد میتوانستم انجام دهم چون در مراحل تحصیل دانشجوی ضعیفی نبودم )بعد از گذشت چند سال از دریافت مدرک لیسانس از چند ماه پیش اداره در مورد مدرک تحصیلی جدید مبلغی بر حقوق من افزوده .حال میخواستم بدانم این افزایش حلال است و چه باید کرد .درخواست من این است که کلی جواب ندهید و اینکه نظر آقای خامنه ای در این مورد چیست .ممنون

سلام بر شما

سلام بر شما
اگر واقعا آن تقلب ها در گرفتن مدرک تاثیر نداشته اند و شما بدون ان تقلب ها نمره قبولی را گرفته اید اضافه حقوقی که به شما می دهند برای شما حلال است.

سلام..

سلام..
تا چند روز پیش میدونستم تقلب کار بدیه ولی جاهل بودم و بی توجه..
به تازگی تحقیق کردم و دیدم هم حرامه و هم حق الناسه و .. توبه کرده بودم..
ولی امروز.. تو اخرین سطح زبانم تقلب کردم.. حتی با این که میدونستم همه احکامش رو
اما بخاطر یکسری دلایل(ابرویی و خانوادگی و ..) مجبور شدم این کار رو انجام بدم..
کم هم نبود اما.. پشیمونم.. روم نمیشه به همه دوستام بگم تقلب کردم و حلالیت بگیرم..
یه توبه جدی کردم از امروز.. ولی ترخدا بگید ایا با این مدرکی که میخوام حلال کار کنم و خصوصی تدریس کنم، این پول حرام نیست؟
البته این سطح اخر سطح کاملا پیشرفته ای بود و مربوط به دروسی که میخوام تدریس کنم نمیشه..
حالا ایا این پولی که میخوام کسب کنم حلاله واقعا؟ باید چکار کنم؟ خیلی عذاب وجدان گرفتم.. کمکم کنید خواهشا..
ممنون

سلام بر شما

سلام بر شما
همانطور که در ابتدای این مطلب هم آمده است، طبق نظر رهبر معظم انقلاب و همچنین برخی دیگر از مراجع تقلید، تقلب كردن و نمره قبولی گرفتن گرچه كار حرامی است، ولی اگر كسی تقلب كرد و قبول شد و بعد با این نمره قبولی در كاری و شغلی استخدام شد و قرار داد كار كردن با شركت یا با دولت بست، حقوقی كه می گیرد اشكالی ندارد، چون این حقوق تابع قراردادی است كه بسته شده است. كارفرما می توانست با او قرارداد نبندد و حالا كه قرارداد بسته و شخص بر اساس قرارداد عمل می نماید، مزدی كه می گیرد حلال است.[۱]
به عبارت دیگر: تقلب حرام است ولی اگر تخصص و مهارت لازم را برای کاری که برای آن استخدام شده دارد و مقررات استخدام رعایت شده ، استخدام و دریافت حقوق اشکال ندارد.[۲]

۱. آیت الله فاضل،‌ جامع المسائل،‌ ج ۱، س ۲۱۹۳ به بعد؛ آیت الله مكارم، استفتائات جدید، ج ۱، س ۱۶۰۸.
۲. آیت الله خامنه‌ای، پاسخ سؤالهای مورد ابتلا شماره ۷۹. وامام خمینی، استفتائات، ص ۴۶ ؛ ‌آیت الله صافی، جامع الاحکام،ج۲ ، ص ۱۱۰، س۱۵۳۱.و آیت الله بهجت ،استفتاات ، ج۳ ، ، س ۴۱۳۷ و ۴۱۵۱ و آیت الله صانعی ، مجمع المسایل ، ج۱ ، س۱۰۲۷ .

نظرات